ردکردن این

راه های افزایش طول عمر فرش

میدانیم که فرش، یکی از مهم ترین محصولات اصیل و ارزشمندی است که از دیرباز تا کنون به نوعی با تاریخ و فرهنگ کشورمان گره خورده و علاوه بر مصارف داخلی، به سایر کشورها نیز صادر می شود؛ از همین رو لازم است به درستی از این محصول باارزش مراقبت کنیم. علاوه بر این، از آنجایی فرش همانند سایر محصولات از قیمت بالایی برخوردار است لازم است برای ماندگاری و افزایش طول عمر آن یکسری نکاتی را رعایت کرد که در این پست راه هایی را به شما معرفی کنیم که مفید بوده و موجب می شود طول عمر فرش شما بیشتر و ماندگار تر شود. پس پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دور نگهداشتن فرش از نور مستقیم آفتاب

یکی از عواملی که موجب می شود فرش به مرور زمان تغییر رنگ داده و پوسیده شود، نور خورشید است. برای دور کردن فرش از نور شدید آفتاب، کافیست هنگام ظهر که تابش نور خورشید بصورت مستقیم است، پرده ها را کشیده و یا از روفرشی هایی استفاده کنید تا با قرار دادن آنها بر روی فرش از تماس مستقیم آفتاب با فرش خود جلوگیری شود.

دور نگهداشتن فرش از رطوبت

رطوبت، یکی از عوامل پوسیدگی فرش می باشد که در کوتاه ترین زمان ممکن تار و پود فرش شما را از بین می برد. در صورتی که در مکان هایی زندگی می کنید که میزان رطوبت بالاست، میتوانید با عایق کاری مناسب منزل خود، تا حد زیادی از میزان رطوبت موجود بکاهید. همچنین گاهی اوقات ممکن است لکه هایی مانند لکه نوشیدنی و لکه خون و مواردی از این قبیل بر روی فرش شما ایجاد شود؛ در این صورت سعی کنید همان موقع آن را تمیز کنید تا به تار و پود فرش نفوذ نکند.

قرار ندادن اجسام سنگین بر روی فرش

یکی دیگر از راه های افزایش طول عمر فرش، قرار ندادن اجسام سنگین بر روی آن می باشد. قرار دادن وسایل سنگین بر روی فرش به مرور زمان باعث ساییدگی و در نهایت از بین رفتن تار و پود فرش شما می شود از همین رو بهتر است این گونه از وسایل ها را بر روی سرامیک و جایی که فرش پهن نیست قرار داده و یا اینکه از زیرپایه استفاده کنید.

رفوگری و مرمت فرش-قالیشویی حکیم
رفوگری و مرمت فرش-قالیشویی حکیم

ترمیم به موقع فرش

گاهی اوقات ممکن است بنا به دلایلی، فرش شما آسیب ببیند و پاره شود، در اینصوت لازم است هر چه سریع تر و با روش اصولی اقدام به ترمیم بافت آسیب دیده کنید که بهترین کار این است که فرش خود را به قالیشویی سپرده تا به بهترین شکل ممکن فرش شما را ترمیم کند. قالیشویی حکیم، معتبرترین و بهترین قالیشویی در اصفهان می باشد که علاوه کار شستشو ی فرش، با استفاده از دستگاه های مجهز و نیروی مجرب، انواع خدمات ترمیم فرش از قبیل رفوگری، دارکشی، ترمیم ریشه و غیره را به همشهریان محترم ارائه می دهد.

شستشوی مناسب فرش

به طور کلی، فرش ها بعد از مدتی نیاز به شستشو  و تمیز شدن دارند و لازم است هر چند وقت یک بار شسته شده و هر نوع آلودگی و کثیفی آن از بین برود. برای شستشوی فرش دستباف در اصفهان، لازم است یکسری نکاتی از قبیل استفاده از شوینده های مناسب، عدم استفاده از برس های زبر و نامناسب، خشک کردن صحیح فرش و غیره را رعایت کرد که باعث آسیب به تار و پود فرش نشود.

جارو کردن و گردگیری فرش

گرد و غبار، یکی از عوامل اصلی از بین رفتن تار و پود فرش و در نتیجه پوسیدگی آن می باشد، از همین رو سعی کنید هفته ای دوبار فرش خود را با جاروبرقی یا جارودستی در جهت خاب فرش جارو کرده تا گرد و خاک به داخل بافت آن نفوذ نکند. توجه داشته باشید که از تکان دادن شدید فرش و استفاده از ضربات چوب برای گردگیری جدا خودداری کنید؛ زیرا این کار باعث آسیب رسیدن به تار و پود فرش شما می شود.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

آخرین مطالب