ردکردن این

انواع سوختگی فرش و راه های برطرف کردن آن

سوختگی فرش | قالیشویی حکیم

قالی یا همان فرش، از جمله وسایل اصلی هر خانه می باشد که تاثیر بسزایی در زیبایی ظاهری آن دارد. گاهی اوقات ممکن است بنابه دلایل مختلف، فرش شما دچار سوختگی شده و لکه هایی بر روی آن ایجاد شود. در این صورت لازم است چه اقداماتی انجام دهیم؟ آیا میتوان آن را برطرف و ترمیم کرد؟ برای پاسخ به این سوال، لازم است بدانید در صورتی که فرش شما دچار سوختگی شد، اگر میزان لکه ی سوختگی کوچک بوده و چندان عمیق نباشد، قابل ترمیم است، ولی در صورتی که عمیق بوده و موجب سیاه شدن تار و پود فرش شود، غیرقابل ترمیم بوده و به همین جهت همواره به شما توصیه می کنیم که در حفظ و نگهداری از فرش خود، دقت کنید.

در این مقاله ما قصد داریم انواع لکه های سوختگی و راه های برطرف کردن آن را به شما معرفی کنیم؛ از همین رو پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع سوختگی و راه های برطرف کردن آن

برای برطرف کردن لکه های سوختگی، اول از همه لازم است منشاء سوختگی را بشناسیم که ممکن است بر اثر عوامل مختلفی مانند سیگار، ذغال، اتو، شمع و غیره به وجود بیاید. در مرحله ی بعدی ، با استفاده از روش های مخصوص که در ادامه ی مطلب به طور مفصل شرح دادیم، اقدام به برطرف کردن لکه ی سوختگی کنید.

سوختگی فرش با قابلمه

گاهی اوقات ممکن است، قابلمه داغی را بر روی فرش بگذارید و و قابلمه به فرش بچسبد، درصورتی که بعد از برداشتن قابلمه، پرز ها بهم چسبیده و لکه ای زرد رنگ ایجاد شود،  میتوانید مقداری یخ بر روی لگه گذاشته تا پرزهای فرش ترمیم شوند. در مرحله ی بعدی نیز با استفاده از شانه، پرز ها را شانه بزنید تا صاف و یکدست شوند.

سوختگی قابلمه در فرش | قالیشویی حکیم

سوختگی فرش با سیگار

لکه ی سوختگی ناشی از سیگار بر روی فرش، معمولا بصورت نقطه ای و به رنگ سیاه می باشد که برای برطرف کردن آن کافی است کاغذ سمباده یا سنگ پا را بر روی لکه کشیده  و بعد با استفاده جاروبرقی سوختگی های ساییده شده را جارو کنید. در مرحله ی بعدی نیز، با یک قیچی کوچک نوک تیز، سیاهی های سوختگی را قیچی کنید.

در صورتی که هنوز آثاری از سوختگی هنوز بر روی فرش باقی مانده بود، می توانید محلولی از آب اکسیژنه و آب و را تهیه کرده و با پارچه ای خشک و تمیز بر روی لکه بکشید و سپس خشک کنید.

سوختگی فرش با اتو

در صورتی که فرش شما بصورت خفیف با اتو دچار لکه ی سوختگی شده و به رنگ زرد درآمده، میتوانید با استفاده از روش های خانگی، به راحتی آن را از بین ببرید. برای این کار کافی است یک عدد پیاز را نصف کرده و بر روی لکه بگذارید. بعد از چند دقیقه که زردی لکه از بین رفت، پیاز را برداشته و محل مورد نظر را با آب بشورید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از ماده های شوینده به خصوص صابون جهت شستشوی لکه استفاده نکنید.

علاوه بر موارد ذکر شده، گاهی اوقات ممکن است سوختگی فرش عمیق بوده و نیاز به ترمیم اساسی داشته باشید. در این صورت میتوانید فرش خود را به قالیشویی حکیم سپرده و از انواع خدمات آن بهره مند شوید. قالیشویی حکیم، بهترین قالی شویی در اصفهان می باشد که با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و نیرویی کارآمد، انواع لکه از روی فرش را از بین برده و مانند روز اول تحویل مشتری می دهد.

سوختگی سیگار در فرش | قالیشویی حکیم

سوختگی فرش با شمع

یکی دیگر از انواع سوختگی های فرش، سوختگی با شمع است. سوختگی فرش با شمع، آسیب چندانی به فرش وارد نمی کند و لازم است همان موقع اقدام به از بین بردن آن اقدام کنید. برای پاک کردن لکه سوختگی با شمع، کافی است ابتدا با یک قاشق، قطره های پارافین را جدا کنید. سپس، برای از بین بردن پارافین های باقی مانده در لایه های زیرین فرش، یک دستمال خشک را بر روی لکه گذاشته و با اتو بر روی آن بکشید. در مرحله ی آخر نیز دستمال نمدار و مرطوب را بر روی فرش بکشید تا کاملا تمیز شود.

سوختگی فرش با ذغال

از دیگر انواع سوختگی فرش، سوختگی با ذغال است. سوختگی فرش با ذغال معمولا عمیق و غیرقابل بازگشت می باشد. برای از بین بردن لکه ی سوختگی از روی فرش، همانند ترمیم سوختگی با سیگار، یک عدد سمباده را بر روی لکه کشیده و بعد پرزهای سوخته را قیچی کنید. در مرحله ی بعدی، روی لکه ی سوختگی، مقداری شامپوفرش بکشید و بگذارید کاملا خشک شود. چنانچه هنوز ردی از سوختگی بر روی فرش باقی مانده بود می توانید از یک محلول رنگ بر ضعیف استفاده کنید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

آخرین مطالب