ردکردن این

انواع لکه و نحوه تمیز کردن آن

فرش از جمله محصولات ارزشمند  و اصیل ایرانی می باشد که نوعی جلوه و زیبایی خاصی به خانه بخشیده و یکی از اقلام اساسی آن است. از همین رو لازم است به درستی از آن نگهداری شود. یکی از راه های نگهداری از فرش، تمیز نگهداشتن و دور کردن آن از هرگونه کثیفی است. فرش در مقایسه با سایر وسایل خانه به دلیل رفت و آمد زیاد، بیشتر در معرض آلودگی و کثیفی قرار می گیرد که امری اجتناب ناپذیر است. علاوه بر این،  گاهی اوقات ممکن است به طور اتفاقی، با ریختن نوشیدنی و یا خوراکی مانند قهوه، چای، آبمیوه و غیره، بر روی فرش، لکه هایی بر روی آن ایجاد شود که پاک کردن آن سخت و دشوار بوده و امکان شست و شوی فرش وجود نداشته باشد. از همین رو ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع لکه بر روی فرش و راه های تمیز کردن آن آشنا کنیم  تا به آسانی بتوانید با توجه به جنس و نوع فرش، هر نوع لکه ای را از بین ببرید . بنابراین پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله باما همراه باشید.

انواع لکه و نحوه تمیز کردن آن

ایجاد لکه بر روی فرش، علاوه بر ظاهری زشت و زننده، ممکن است به بافت آن نیز آسیب وارد کند. از همین رو لازم است با استفاده از روش های خاص و درست، تمیز شده و از بین برود. برای از بین بردن انواع لکه بر روی فرش راه های مختلفی وجود دارد که در این قسمت به برخی از آنها نیز اشاره می کنیم.

لکه های چربی بر روی فرش

لکه های جوهر بر روی فرش

لکه های حاصل از انواع نوشیدنی

لکه تنباکو بر روی فرش

لکه خون بر روی فرش

لکه چسب یا ادامس بر روی فرش

لکه های چربی بر روی فرش

یکی از سخت ترین لکه ها بر روی فرش، لکه چربی و روغن می باشد که تمیز کردن آن کاری سخت و دشوار است. گاهی اوقات ممکن است با ریختن غذا، لکه های چربی بر روی فرش ایجاد شودکه در این صورت باید سریع تمیز شده تا کهنه نشود. برای تمیز کردن لکه ی چربی از روی فرش، کافیست ابتدا یک دستمال خشک و تمیز را بر روی لکه قرار دهید. توجه داشته باشید که لکه بر روی سطح فرش پخش نشود. در مرحله ی بعد، مقداری مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کرده و کف حاصل از آن را با یک اسفنج نرم بر روی لکه بکشید. این عمل را چند بار تکراری کنید تا لکه کاملا از بین برود.

لکه های جوهر بر روی فرش

یکی دیگر از لکه های سرسخت فرش، لکه ی جوهر است. برای از بین بردن لکه جوهر، ابتدا پارچه ای تمیز را با مواد شوینده مناسب مخلوط کرده و به آرامی بر روی لکه فشار دهید. پس از حدود 15 دقیقه، اگر لکه پاک نشد این عمل را دوباره تکرار کنید تا کاملا از بین برود. علاوه بر این، یکی دیگر از راه های از بین بردن لکه ی جوهر از روی فرش، استفاده از ماست است. به این صورت که مقداری ماست را بر روی لکه ریخته و بگذارید تا جوهر کاملا جذب آن شود، سپس  با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید.

لکه های حاصل از انواع نوشیدنی

برای از بین بردن لکه حاصل از انواع نوشیدنی مانند قهوه، چای، آبمیوه، نوشابه و غیره بر روی فرش، می توانید از یک اسفنج تمیز و مقداری مواد شوینده حاوی سرکه سفید و پودر لباسشویی استفاده کنید. برای این کار، کافیست اسفنج را با مواد شوینده آغشته کرده و به مدت 15 تا 30 ثانیه بر روی لکه فشار دهید.  در مرحله ی بعدی نیز، با پارچه ای تمیز محل را تمیز و با ریختن آب ولرم بر روی آن، بگذارید کاملا خشک شود.

لکه تنباکو بر روی فرش

بهترین روش برای تمیز کردن لکه ی تنباکو از روی فرش، استفاده از گلیسیرین است. به این صورت که مقداری گلیسیرین را بر روی لکه ریخته و با استفاده از پارچه ای خشک، آن را به آرامی و بدون اینکه لکه پخش شود، تمیز کنید. این عمل را انقدر تکرار کنید تا لکه کاملا از بین برود.

لکه خون بر روی فرش

برای تمیز کردن لکه خون از روی فرش، لازم است تا زمانی که لکه تازه است، اقدام به تمیز کردن آن کنید تا نتیجه بهتری را دریافت کنید. برای این کار، ابتدا پارچه ای تمیز و خشک را بر روی لکه قرار داده تا خون جذب آن شود. سپس، محل مورد نظر را با کف حاصل ازصابون و یا مایع ظرفشویی تمیز کنید تا لکه کاملا از بین برود.

لکه چسب یا آدامس بر روی فرش

برای پاک کردن لکه ی چسب قطره ای، کافیست، ابتدا چند قطره استون را بر روی لکه ریخته و با پارچه ای نرم آن را به آرامی تمیز کنید و یا اینکه پارچه را بر روی لکه قرار دهید و با استفاده از اتو، بر روی آن بکشید تا با گرما چسب از روی فرش کنده شود. علاوه بر این، برای تمیز کردن لکه ی آدامس هم می توانید از مقداری یخ استفاده کنید. به این صورت که یک کیسه نایلونی از یخ را بر روی محل مورد نظر قرار داده و سپس با قاشق یا کاردک، به آرامی آن را بتراشید.

قالیشویی حکیم

پیشنهاد ما برای از بین بردن راحت لکه ها بر روی فرش استفاده از خدمات قالیشویی حکیم می باشد. این قالی شویی در مناطقی چون قالیشویی امام خمینی، قالیشویی خانه اصفهان، قالیشویی دروازه شیراز و … اماده خدمات رسانی در زمینه های قالیشویی، شستوشوی فرش دستباف در اصفهان، مبل شویی در اصفهان و غیره می باشد.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

آخرین مطالب