ردکردن این

شستشوی فرش دستباف در اصفهان

فرش دستباف، یکی از اصیل ترین و با ارزش ترین محصولات ایرانیان بوده که با دقت و ظرافت تمام بافته می شود که نسبت به سایر فرش های ماشینی، به مراقبت بیشتری نیاز دارد. یکی از راه های مراقبت و نگهداری از فرش دستباف، شستشو و تمیز کردن آن است که با توجه به ظرافت و همچنین قیمت بالای این نوع از فرش ها، شستشوی آن در منزل کاری سخت و دردسرسازی می باشد. شستشوی فرش دستباف، مستلزم رعایت یکسری نکات و اصولی است که با رعایت این اصول، کیفیت اولیه فرش حفظ شده و آسیبی به آن وارد نمی شود. در صورتی که شستشوی این نوع از فرش ها به درستی انجام نشود، ممکن است به ساختار فرش آسیب وارد شده و زیبایی ظاهری خود را نیز از دست بدهد. به همین دلیل، امروزه قالیشویی هایی وجود دارند که می توانند انواع فرش دستباف را بدون وارد شدن کوچکترین آسیبی شسته و تحویل دهند. قالیشویی حکیم، در زمینه شست و شوی فرش دستباف بهترین قالیشویی در اصفهان می باشد که با در اختیار داشتن دستگاه های پیشرفته و با کیفیت، انواع مختلف فرش های دستباف را به بهترین روش شسته و تحویل مشتری می دهد.

قالیشویی خانه اصفهان | قالیشویی حکیم

بهترین زمان شست و شوی فرش دستباف

میدانیم که انواع مختلف فرش دستباف از جمله فرش پشمی، فرش ابریشمی، فرش نخی و غیره، همانند فرش های ماشینی نیاز به شستشو دارند. شستشوی مداوم و بیش از حد فرش، به بافت آن آسیب رسانده و فرش را پوسیده می کند. از همین رو لازم است به موقع و در زمان معینی شسته شود. زمان شست و شوی این نوع از فرش ها، بر اساس محیط و میزان رفت و آمد می باشد که بهترین زمان، بین 12 الی 20 ماه است.

مراحل شست و شوی فرش دستباف در قالیشویی حکیم

شست و شوی فرش دستباف در اصفهان، به این صورت می باشد که ابتدا فرش را مورد بررسی قرار داده و در صورت وجود هر گونه پارگی و یا پوسیدگی، تعمیر می شوند. بعد از آن نیز، شست وشوی فرش طی چند مرحله  و با دقت فراوان انجام می گیرد.

گردگیری فرش

قبل از شستشوی فرش دستباف، لازم است هر گونه گرد و غبار موجود در آن از بین برود، زیرا در غیر اینصورت، حین شست و شو به گل تبدیل شده و در بین تار و پود فرش باقی می ماند. گردگیری فرش معمولا به دو روش معمولی و مکانیکی انجام می شود. در گردگیری معمولی، فرش را تکانده و یا با استفاده از چوب، به آرامی و به صورتی که به بافت فرش آسیبی وارد نشود، بر پشت آن می کوبند تا تمام گرد و غبار از آن خارج شود. سپس فرش را با استفاده از جارو به گونه ای جارو می کنند که تار و پود آن از هم جدا نشود. یکی دیگر از روش های از بین بردن گرد و غبار از روی فرش دستباف، گردگیری مکانیکی است. گردگیری مکانیکی، تنها در مراکز قالیشویی و با توجه به نوع بافت و کیفیت فرش انجام می شود و بدون کوچکترین آسیبی به بافت آن، هر گونه گرد و غبار را از روی فرش از بین می برند.

شستشو فرش با شوینده ها

بعد از گردگیری فرش، نوبت به شستشوی آن می رسد. به این صورت که ابتدا فرش را خیسانده، سپس آن را با استفاده از شوینده هایی متناسب با نوع فرش و دستگاه های مخصوص، شستشو می دهند. دستگاه ها، با حرکت بر روی فرش، شروع به شستشو کرده و تمام لکه ها و قسمت های کثیف فرش را تمیز می کند.

آبکشی فرش

زمانی که فرش ها کاملا شسته شدند، آن را آبکشی کرده تا هر گونه ماده شوینده اضافی در آن باقی نماند. آبکشی کردن فرش از طریق دوش های پخش کننده آب انجام می گیرد. به صورتی که دو بار عملیات آبکشی را تکرار می کنند تا فرش کاملا تمیز شود.

آبگیری فرش

آبگیری فرش دستباف بعد از شستشو، یکی از قسمت های مهم شستشوی فرش دستباف می باشد. زیرا در صورتی که آب اضافی بر روی فرش باقی بماند، ممکن است به بافت آن آسیب وارد کرده و موجب پوسیدگی فرش شود. از همین رو، قالیشویی حکیم، با استفاده از دستگاه های مجهز مخصوص آبگیری، عملیات آبگیری فرش را بصورت سریع انجام می دهد. به این صورت که ابتدا فرش را لوله کرده و بعد داخل دستگاه هایی قرار می دهند که با چرخش و نیرویی گریز از مرکز، تمام آب باقی مانده داخل فرش را خارج می کند.

خشک کردن و ارسال فرش

در مرحله ی آخر نیز، فرش را رو به آفتاب و بصورت پشت و رو پهن می کنند تا هر گونه رطوبت آن از بین برود. علاوه بر این، برخی از مراکز قالیشویی، جهت خشک شدن فرش، از گرم خانه ها استفاده می کنند. در گرم خانه ها، دستکاه هایی وجود دارد که با گرم کردن فضا، فرش را در کوتاه ترین زمان ممکن خشک می کنند. بعد از خشک شدن کامل فرش، آن را درون نایلکس پیچیده و درب منزل تحویل مشتری می دهند.

شستشوی فرش دستباف در اصفهان

شستشوی فرش دستباف در اصفهان، از جمله خدماتی است که قالیشویی حکیم،با استفاده از کادر مجرب و اموزش دیده و همچنین سابقه ای نزدیک به دو دهه، به مشتریان خود ارائه می دهد. قالیشویی حکیم، معتبرترین قالیشویی در سطح استان اصفهان می باشد که علاوه بر شستشوی فرش دستباف در اصفهان، خدمات دیگری از قبیل شستشوی موکت، مبل شویی در اصفهان، رفوگری، ترمیم ریشه و غیره را نیز عرضه می کند. از همین رو، اگر به دنبال یک قالیشویی خوب و با کیفیت هستید، ما قالیشویی حکیم را به شما پیشنهاد می کنیم که میتوانید علاوه بر سایر خدمات، از سرویس دهی و حمل و نقل مقرون به صرفه آن نیز بهره مند شوید.